Депутати провели "спецоперацію" з розширення повноважень Януковича?

4 перегляди
Середа, 11 серпня 2010, 14:36

Коаліція розширила повноваження президента Віктора Януковича без внесення змін до Конституції.

Сталося це в рамках ухвалення закону "Про основи внутрішньої і зовнішньої політики", пише Комерсант-Україна з посиланням на джерела, близькі до президента.

У законі, ухваленому в липні, депутати дали розширене визначення поняття національної безпеки, віднісши до цих питань процеси в усіх сферах життя, починаючи з культурного і закінчуючи фондовими ринками.

Розширення повноважень Януковича, яке залишилося непоміченим опозицією, в адміністрації президента називають "спецоперацією".

"Дивно, що її ніхто не помітив", - сказав співрозмовник в адміністрації президента.

За його словами, перед розглядом закону про внутрішню і зовнішню політику в другому читанні депутат Валерій Писаренко, який входить до так званої "групи Портнова", вніс поправку, якою запропонував внести зміни до закону "Про національну безпеку".

Враховуючи, що ухвалення закону відбувалося ввечері в практично порожній сесійній залі і за відсутності депутатів опозиції, на цю поправку, занесену в "перехідні положення", мало хто звернув увагу.

Водночас саме завдяки їй можна говорити, що Янукович отримав всю повноту влади в країні, пише газета.

Тепер, використовуючи нове визначення поняття "національна безпека", президент має право впливати на ухвалення рішень у всіх сферах життя.

Наприклад, попереджати і нейтралізовувати реальні і потенційні загрози національним інтересам у сферах "культурного розвитку населення, забезпечення свободи слова" або "монетарної та валютної політики".

Інструментом впливу є Рада нацбезпеки і оборони.

У комітеті Верховної ради з питань нацбезпеки і оборони підтвердили, що питання про розширення поняття національної безпеки обговорювалося і члени комітету позитивно оцінили цю ініціативу.

Радник президента, секретар комітету "регіонал" Юрій Самойленко пояснив, що внесення змін продиктовано викликами, які стоять зараз перед державою.

Разом з тим він підкреслив, що члени комітету "не обговорювали це в ракурсі розширення повноважень президента".

"Хоча моя особиста думка - в країні повинен бути один господар. Але при цьому президент не виходить за рамки Конституції, оскільки РНБО може лише давати рекомендації, координувати і контролювати, але не вказувати і не виконувати", - сказав Самойленко.

Автор поправки Писаренко стверджує, що мету розширити повноваження президента він перед собою не ставив.

"Вже давно у всіх європейських країнах до державної безпеки в першу чергу відносять не захист кордонів, а захист економіки. Тому мета цієї поправки - визначити межі, де закінчується національна безпека, для того щоб РНБО могла займатися питаннями, дійсно пов'язаними з нею", - сказав він.

В опозиції впевнені, що "тенденція до розширення повноважень президента наявна".

"Вони (влада) весь час намагаються законами зробити Україну де-факто президентсько-парламентською республікою", - заявив НУНСівець Юрій Кармазін.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"powered by lun.ua