Голова МЗС про вибори в ОРДЛО: Ніякої "зради" не заплановано

Понеділок, 18 листопада 2019, 13:30

Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко хотів би, щоб Центральна виборча комісія обговорила і дала рекомендації, як провести законні вибори на території ОРДЛО.

"Чим довше ми будемо обговорювати в теорії, а не шукати шляхи, як порахувати людей, які там залишилися, або як забезпечити голосування переміщених осіб і інші питання, тим довше виборів не буде. Якщо з цього не починати, то, очевидно, що ця історія не відбудеться і вибори будуть відкладені", – сказав він в інтерв'ю "РБК-Україна".

"Я сам можу назвати масу проблем і причин, чому цього не зробити. Я хочу, щоб професіонали зібралися і сказали: ця ситуація не є звичайною і прописаною в процедурах, але, розуміючи специфіку, ми вже почали напрацьовувати і ось є такі-то пропозиції. Ми як МЗС працюємо над цим, але ми не професіонали в проведенні виборів", – додав Пристайко.

"У нас є Центрвиборчком. І ці люди замість того, щоб вдесяте розповідати нам, чому це неможливо, повинні сказати: ми сіли, поговорили, ось це можна зробити, це – складніше, це – не можна. Щоб, врешті-решт, ми вийшли на чесні й прозорі вибори, максимально можливі в цій ситуації", – заявив він.

Міністр нагадав, що ОБСЄ потім має зробити висновок, чи відповідають вибори очікуванням людей, які проголосували.

"Хотілося б, щоб участь у них брали всі, у тому числі переміщені особи. Можливо, для них потрібно застосувати електронне чи дистанційне голосування", – сказав Пристайко.

"Як взяти, суто логістично, два мільйони людей і повернути їх? Куди повернути, якщо їхні будинки зруйновано? Вони точно хочуть повертатися? А ті, хто виїхав до Росії, Білорусі чи на заробітки в Європу, ми їх по одному будемо назад повертати? Найпростіше прикритися інструкціями і порядками і говорити, що все це неможливо, і чекати, поки воно само собою якось вирішиться", – додав він.

Пристайко підтвердив, що від заявлених умов щодо виборів Україна не відступить.

"Ніякої "зради" не заплановано", – сказав він.

"Легко відштовхуватися від уже прийнятого рішення: БДІПЛ ОБСЄ повинні сказати, наскільки вибори були прозорі. Вони свою оцінку будують на певних умовах, у яких абсолютно чітко прописано, що має бути забезпечено на виборах, зокрема, те, про що ви говорите: ситуація з безпекою, доступ ЗМІ і т.д. Очевидно, кожен із цих критеріїв має бути забезпечений. Жодних інших планів і підкилимних домовленостей у нас немає", – додав міністр.

Передісторія:

  • 1 жовтня 2019 року президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна погодила так звану "формулу Штайнмаєра", за якою після законних виборів на окупованих територіях набуде чинності закон про статус Донбасу.
  • Під документом стоять підписи представників України та Росії у ТКГ – Леоніда Кучми та Бориса Гризлова, представників ОРДО й ОРЛО – Наталі Ніконорової та Владислава Дейнего, а також представника голови ОБСЄ Мартіна Сайдіка.
  • Зеленський наголошував: вибори на сході пройдуть лише після виведення всіх військ і за Конституцією та законами України.
  • Згода України на "формулу Штайнмаєра" викликала протести в Києві, по всій Україні і навіть за кордоном. Проти реалізації "формули Штайнмаєра" виступили низка обласних та міських рад.
  • 60% українців не можуть оцінити ініціативу мирного врегулювання війни на Донбасі за "формулою Штайнмаєра", 23% висловилися проти неї, а 18% – підтримали її у вересні. У жовтні 56% українців виступають проти надання і закріплення в Конституції "особливого статусу" окремих територій Донецької та Луганської областей
  • 10 жовтня Зеленський заявив, що закон про статус Донбасу не може передбачати автономію окупованих зараз територій.

Знати більше Формула Штайнмаєра: Про що домовились у Мінську. Реакція

Штайнмаєр у законі: на що погодився Київ і чи є у "формулі" вивід російських військpowered by lun.ua