Влада Казахстану визнала загибель щонайменше 225 осіб під час протестів

Неділя, 16 січня 2022, 00:58
Влада Казахстану визнала загибель щонайменше 225 осіб під час протестів
Сутички мітингувальників із силовиками, Tengrinews.kz

Щонайменше загибель 225 осіб під час протестів визнала влада Казахстану.

Джерело: "Радио Азаттык" з посиланням на представника Генеральної прокуратури Казахстану Серіка Шалабаєва

Пряма мова: "На сьогодні встановлено 4578 потерпілих, з них 4 353 поранено, у тому числі 3 393 співробітники силових відомств.

Реклама:

У період НП у морги країни доставлено 225 загиблих. Частина з них — це озброєні бандити, які брали участь у терактах, нападали на будинки та співробітників сил правопорядку.

Серед загиблих 19 поліцейських та військових. На жаль, жертвами актів тероризму стали і мирні громадяни".

"Наведені дані мають попередній характер, вони уточнюються і можуть змінитися".

ВІДЕО ДНЯ

Деталі: Представник Генпрокуратури сказав також, що поліція та військові почали застосовувати вогнепальну зброю 6 січня і лише проти "терористів".

У свою чергу, директор департаменту зв'язків з громадськістю МОЗ Асель Артакшинова повідомила, що всього з початку оголошення режиму НП в Казахстані 2 678 людей звернулися за медичною допомогою. 67 із них у тяжкому стані, у реанімації.

1 815 осіб отримали амбулаторну допомогу, 863 – стаціонарну, 598 – виписано, 265 – продовжують лікування.

Медики провели понад 500 складних операцій. 170 із 225 загиблих померли у медичних закладах, додала представник МОЗ.

Попередню інформацію про кількість жертв влада оголосила через півтора тижні з моменту введення надзвичайного стану в країні. На брифінгу в суботу журналістам не надали можливості ставити запитання.

Міжнародні правозахисні організації неодноразово висловлювали занепокоєння відсутністю прозорості у наданні інформації про долю затриманих та події, що мали місце в країні в перший тиждень січня.

Вони закликали владу Казахстану оприлюднити всі наявні дані, зокрема назвати кількість загиблих серед цивільних, а також відпустити людей, які незаконно утримуються, і поважати права затриманих.

11 січня МВС повідомляло, що по всій країні затримано майже 10 тисяч людей.

15 січня президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв доручив встановити точну кількість загиблих серед цивільного населення під час січневих подій.

За даними Генеральної прокуратури, розслідуються 546 кримінальних справ, у тому числі 44 – за актами тероризму, 34 – за масовими заворушеннями, 15 – за вбивствами. 672 особи підозрюються у скоєнні злочинів та поміщені в ізолятори тимчасового тримання.

З них 446 – із санкції суду взято під варту. Близько ста людей звільнено "через відсутність підстав для затримання". До прокуратури надійшло 32 звернення на дії співробітників сил безпеки, додав Серік Шалабаєв.

В уряді раніше повідомляли про загибель 164 людей, але потім спростували інформацію. 7 січня заявлялося, що було вбито 26 цивільних осіб (до них застосовувалися терміни "ліквідація" та "терористи") та 18 силовиків.

Нині кілька груп правозахисників збирають відомості про вбитих, поранених, затриманих та зниклих.

Передісторія:

  • Протести в Казахстані почалися 2 січня. 5 січня уряд Казахстану відправили у відставку, в Алмати люди захопили акимат (адміністрацію). Згодом стало відомо про захоплення аеропорту Алмати. Влада міста почала "антитерористичну операцію". Надзвичайний стан запровадили на всій території Казахстану.
  • 5 січня президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв звернувся до країн учасниць Договору про колективну безпеку (ОДКБ) із проханням ввести війська для боротьби з "терористами". Росія направила свої війська для придушення протестів у Казахстані. Також військових російськими літаками відправила Білорусь. Пізніше такі ж рішення прийняли Киргизстан і Таджикистан
  • Влада Казахстану після прибуття російських військових заявила, що станом на 7 січня майже придушила протести і відновила "порядок". Токаєв наказав армії стріляти на ураження по мітингувальниках.
  • 10 січня президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв на сесії Ради колективної безпеки ОДКБ заявив про повне відновлення порядку в його країні після "спроби держперевороту". Він анонсував, що виведення військ почнеться 13 січня і триватиме "трохи більше 10 днів".

Знати більше: Революція чи російська окупація? Що відбувається у Казахстані та чого чекати

Ще не окупація, але інтервенція: які наслідки матиме введення військ РФ у Казахстан

Навіщо Кремль встановлює контроль над Казахстаном

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування