Обмін "всіх на всіх", розведення ще в трьох пунктах: Зеленський назвав домовленості

Вівторок, 10 грудня 2019, 00:52

Президент України Володимир Зеленський каже, що в рамках Нормандського саміту сторони домовились про обмін утримуваними особами за принципом "всіх на всіх" до 31 грудня та розведення ще в трьох пунктах на лінії зіткнення.

Джерело: брифінг лідерів "нормандської четвірки" у Парижі

Деталі: У своїй промові Зеленський зазначив, що представляв він Україну не один, а відчував  підтримку українців.

Пряма мова: "Разом зі мною були правда, бажання справедливості та досягнення миру в моїй рідній країні".

Деталі: Зеленський зазначив, що українська сторона наголосила, що комплексне вирішення всіх питань є неможливим без забезпечення найголовнішого компоненту – безпекового.

За його словами, сторони погодили, що повне всебічне та безстрокове припинення вогню має розпочатись до кінця 2019 року.

Має бути розширено мандат СММ ОБСЄ: місія має здійснювати моніторинг цілодобово.

Сторони підтримують розробку та реалізацію довготривалого плану щодо розмінування територій.

Країни учасниці сприяють взаємному звільненню утримуваних осіб до 31 грудня 2019 року "всіх на всіх". Було погоджено необхідність верифікувати повні списки цих осіб.

Погоджено обговорення в межах контактної групи про додаткові зони розведення одночасно в трьох точках, які мають важливе гуманітарне значення для всіх українців.

Зеленський наголосив, що наполягав на відновленні Україною повного контролю над державним кордоном. Він висловим упевненість, що сторони повернуться до вирішення цього питання на наступній зустрічі через 4 місяці.

Президент України зазначив, що під час зустрічі "безліч разів" наголошував на виведенні всіх іноземних збройних формувань, військової техніки та розброєнні військових збройних формувань в ОРДЛО.

Також, він підкреслив, що проведення місцевих виборів в ОРДЛО можливе відповідно законодавства України та стандартів ОБСЄ на основі копенгагенських критеріїв.

Пряма мова стосовно "формули Штайнмаєра": "Сьогодні сторони висловили зацікавленість у досягненні домовленостей в рамках нормандського формату і Тристоронньої контактної групи щодо всіх правових аспектів особливостей місцевого самоврядування ОРДЛО та інкорпоруванні "формули Штайнмаєра". Безумовно є ще багато питань, які нам на жаль не вдалось вирішити. Потрібно обов’язково це зробити в майбутньому. Впевнений, ми це обов’язково це зробимо разом".

Читайте також: 5 нормандських зустрічей до Зеленського. Як Україна домовлялась про мир

"Вибори, Конституція та "представники Донбасу": на що погодиться Зеленський на саміті в Парижі"

 Не довіряти Путіну і не лишатись віч-на-віч. Поради Порошенка Зеленському на саміт у Парижі

Передісторія:

  • "Нормандська четвірка" на найвищому рівні давно не збиралася, хоча президент Володимир Зеленський закликав до такої зустрічі з початку серпня. Зрештою, її призначили на 9 грудня у Парижі. Цьому передували: низка розмов лідерів, обмін ув’язненими між Києвом та Москвою, розведення сил на трьох тестових ділянках Донбасу та повернення Росією українських військових кораблів.
  • 3 грудня Зеленський провів нараду в рамках підготовки до зустрічі в "нормандському форматі", на якій обговорили п’ять сценаріїв реінтеграції окупованого Донбасу. 
  • Зеленський сподівався, що в ході зустрічі з російським президентом Володимиром Путіним буде досягнуто домовленості про обмін полоненими і політв’язнями "всіх на всіх" до Нового року. Також він планував говорити про виведення всіх незаконних збройних формувань з Донбасу, проведення місцевих виборів в ОРДЛО, терміни повернення східного кордону під контрольУкраїни.
  • Помічник президента України Андрій Єрмак у Лондоні говорив про готовність України в разі успішних переговорів "нормандського формату" змінити Конституцію в напрямку децентралізації і продовжити дію закону про особливості місцевого самоврядування на нині непідконтрольній території Донбасу.
  • Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко запевнив, що в Парижі поступок Києва не буде. Він назвав такі "червоні лінії" переговорів: незмінні зовнішньополітичні пріоритети, контроль Києва над кордоном, вибори – лише за відсутності незаконних збройних формувань, відсутність прямих переговорів із самопроголошеною "владою" окупованих територій.
  • Водночас,у Кремлі не покладали великих сподівань на переговори в "нормандському форматі".
  • 1 жовтня 2019 року президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна погодила так звану "формулу Штайнмаєра": після виборів на окупованих територіях набуде чинності новий закон про статус Донбасу. Але вибори можуть відбутися лише за законодавством України, тобто після повернення Києвом контролю там, та після виведення збройних формувань з Донбасу.
  • 3 жовтня Володимир Зеленський заявив, що буде розроблено новий закон про особливий статус Донбасу. За його словами, цей документ не може передбачати автономію ОРДЛО.
  • Президент РФ Володимир Путін заявив, що якщо буде прийнято щось, що не узгодять із "ЛНР" і "ДНР", тоді мирні переговори зайдуть у глухий кут.
  • Російська делегація у ТКГ закликала українську сторону пролонгувати на 2020 рік дію закону про особливий статус Донбасу.

Валентина Романенко, УП
Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою.