Путін очікує, що розведення сил продовжиться і Україна змінить Конституцію

Вівторок, 10 грудня 2019, 00:57

Президент Росії Володимир Путін заявив, що Росія розраховує на поетапне продовження розведення сил, і наголосив на необхідності внесення у Конституцію України змін, що закріплюють так званий особливий статут Донбасу на постійній основі. 

Джерело: заява Путіна за підсумками переговорів у Парижі

Пряма мова: "Прийнято підсумковий спільний документ, в якому підтверджена безальтернативність неухильного і послідовного виконання мінських угод від 2015 року, наголошено на важливості налагодження прямого діалогу між учасниками конфлікту.

Розраховуємо, що розведення сил буде поетапно продовжено, а на ділянках відведення будуть проведені роботи з розмінування та дефортифікації.

Під час переговорів підтримана ідея підготувати обмін між сторонами конфлікту утримуваними особами за формулою всіх встановлених на всіх встановлених.

У підсумку, ми так оцінюємо, що робота була дуже корисною".

Деталі: За словами Путіна, необхідно синхронізувати процес перемир'я на Донбасі з проведенням в Україні політичних реформ, передбачених мінських угодами: внесенням в конституцію змін, що закріплюють так званий особливий статут Донбасу на постійній основі та імплементацією формули Штайнмаєра.

Він також додав, що неї слід забувати про виконання і "інших зобов'язань" – зокрема, про амністію і законодавчу заборону кримінального переслідування бойовиків.

Що було раніше: Пізно ввечері 9 грудня завершилася двостороння зустріч президентів України та РФ, що проходила в Єлисейському палаці. Переговори віч-на-віч тривали менше пів години.

Джерела УП повідомляли, що президент України Володимир Зеленський і президент Росії Володимир Путін говорили про вибори на Донбасі і відновлення українського контролю над кордоном, але якихось домовленостей не досягли, водночас погодили новий обмін утримуваними. 

Читайте також: 5 нормандських зустрічей до Зеленського. Як Україна домовлялась про мир

"Вибори, Конституція та "представники Донбасу": на що погодиться Зеленський на саміті в Парижі"

 Не довіряти Путіну і не лишатись віч-на-віч. Поради Порошенка Зеленському на саміт у Парижі

Передісторія:

  • "Нормандська четвірка" на найвищому рівні давно не збиралася, хоча президент Володимир Зеленський закликав до такої зустрічі з початку серпня. Зрештою, її призначили на 9 грудня у Парижі. Цьому передували: низка розмов лідерів, обмін ув’язненими між Києвом та Москвою, розведення сил на трьох тестових ділянках Донбасу та повернення Росією українських військових кораблів.
  • 3 грудня Зеленський провів нараду в рамках підготовки до зустрічі в "нормандському форматі", на якій обговорили п’ять сценаріїв реінтеграції окупованого Донбасу. 
  • Зеленський сподівався, що в ході зустрічі з російським президентом Володимиром Путіним буде досягнуто домовленості про обмін полоненими і політв’язнями "всіх на всіх" до Нового року. Також він планував говорити про виведення всіх незаконних збройних формувань з Донбасу, проведення місцевих виборів в ОРДЛО, терміни повернення східного кордону під контрольУкраїни.
  • Помічник президента України Андрій Єрмак у Лондоні говорив про готовність України в разі успішних переговорів "нормандського формату" змінити Конституцію в напрямку децентралізації і продовжити дію закону про особливості місцевого самоврядування на нині непідконтрольній території Донбасу.
  • Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко запевнив, що в Парижі поступок Києва не буде. Він назвав такі "червоні лінії" переговорів: незмінні зовнішньополітичні пріоритети, контроль Києва над кордоном, вибори – лише за відсутності незаконних збройних формувань, відсутність прямих переговорів із самопроголошеною "владою" окупованих територій.
  • Водночас,у Кремлі не покладали великих сподівань на переговори в "нормандському форматі".
  • 1 жовтня 2019 року президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна погодила так звану "формулу Штайнмаєра": після виборів на окупованих територіях набуде чинності новий закон про статус Донбасу. Але вибори можуть відбутися лише за законодавством України, тобто після повернення Києвом контролю там, та після виведення збройних формувань з Донбасу.
  • 3 жовтня Володимир Зеленський заявив, що буде розроблено новий закон про особливий статус Донбасу. За його словами, цей документ не може передбачати автономію ОРДЛО.
  • Президент РФ Володимир Путін заявив, що якщо буде прийнято щось, що не узгодять із "ЛНР" і "ДНР", тоді мирні переговори зайдуть у глухий кут.
  • Російська делегація у ТКГ закликала українську сторону пролонгувати на 2020 рік дію закону про особливий статус Донбасу.

Ірина Балачук, УП